Respuesta :

Answer:

42.1 cm

Step-by-step explanation:

The length of the arc is circumference of the circle - length of minor arc GH

circumference of circle = 2 * π * r = 2 * π * 9.1 = 18.2 π cm

The length of the minor arc = angle/360 * 2 * π * r

Now this is tricky, the angle is 360-265 = 95

The length of the minor arc = 95/360 * 2 * π * 9.1 = 4.80 π

Length of major arc = 18.2 π -4.8 π = 13.4 * π = 13.4 * 22/7 = 42.11cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS