PLEASE ANSWER. I will mark as brainliest for fist correct answer.

Step-by-step explanation:
If the total worth of the roll is 50 cents, we know that there are 50 pennies in the roll, and therefore the roll has a height of 50 * 1.52 = 76 mm. The radius of a penny is half its diameter, or 19.05 / 2 = 9.525.
We can find its volume with the formula (πr²) * h, where r and h are the radius and height respectively, and we can approximate 3.14 for π. Plugging these in, we have (3.14 * (9.525)²) * 76 ≈ 2160.8 mm³. Hope this helps!
Answer:
21,661.7 mm³
Step-by-step explanation:
The formula for the volume of a cylinder is ...
V = πr²h
Here, we're given the diameter as 19.05 mm, so the radius is ...
r = 19.05 mm / 2 = 9.525 mm
The thickness of one penny is 1.52 mm, but there are 50 of them in the roll. So the total height of this cylinder is ...
h = (1.52 mm)(50) = 76 mm
__
Using these numbers for radius and height in the volume formula, we find the volume of the roll of pennies to be ...
V = π(9.525 mm)²(76 mm) = 21,661.7 mm³
The approximate volume of the roll of pennies is 21,661.7 mm³.