In an all boys school, the heights of the student body are normally distributed with a mean of 69 inches and a standard deviation of 3 inches. Using the empirical rule, determine the interval of heights that represents the middle 95% of male heights from this school.

Respuesta :

Answer:

Two intervals are 63 and 75

Step-by-step explanation:

Given:

Mean of students (μ) = 69 inches

Standard deviation (σ) = 3 inches μ

Find:

Interval of heights (95%) using empirical rule

Computation:

Interval of heights (95%) using empirical rule:

⇒ μ – 2σ = 69 - 2(3)

⇒ μ – 2σ = 69 - 6

⇒ μ – 2σ = 63

⇒ μ + 2σ = 69 + 2 (3)

⇒ μ + 2σ = 69 + 6

⇒ μ + 2σ =  75

Two intervals are 63 and 75

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico