[tex]\text{We know that the cabinet maker buys 3.5 liters of oak varnish}\\\\\text{We also know that 1 liter of oak varnish cost \$4.95}\\\\\text{To find how much the cabinetmaker paid for the varnish, multiply:}\\\\4.95\cdot3.5=17.325\\\\\text{Round to the nearest ten cents}\\\\\boxed{\$17.3}[/tex]