contestada

A blimp travels at a steady rate of 40 miles per hour. Suppose it travels 300 miles, which equation can be used to determine how many hours, h, it traveled?

Respuesta :

Answer:

h = 300 miles/40 miles per hour

value of h is 7.5 hours.

Step-by-step explanation:

This problem can be solved using concept of speed, distance and time

where time = distance / speed

Given speed = 40 miles per hour

distance = 300 miles

therefore time = 300 miles/40 miles per hour

time = 7.5 Hour

Equation which can be used to determine hour h is

h = 300 miles/40 miles per hour

value of h is 7.5 hours.

equation in term of distance and speed is

h = distance traveled by blimp/ steady state speed of blimp

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico