Respuesta :

Answer:

It's speed is 48 km/hr.

Explanation:

Answer:

the average speed is 48 km/h

Explanation:

Speed = distance / time

distance = 120 km

time = 2 hours and 30 minutes = 2.5 hours

Solution:

S = d/t

S = 120km / 2.5h

S = 48 km/h

48 km/h

hope this helps, have a good day :-)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico