EMERGENCY I NEED HELP PLEASEEEEE

Answer:
64.44 cm²
Step-by-step explanation:
7x11 = 77
[tex]\pi r^{2}[/tex] = 3.14(2)² = 12.56
77 - 12.56 = 64.44 cm²
Answer:
The area of the shaded part of the figure is 64.44 cm².
Step-by-step explanation:
First, we will find the area of the circle. Then, we will find the area of the rectangle. Lastly, we will subtract the area of the circle from the area of the rectangle.
Area of the circle:
A = r²[tex]\pi[/tex]
A = 2²[tex]\pi[/tex]
A = 4[tex]\pi[/tex]
A = 12.56 cm
Area of the rectangle:
A = lw
A = 11 * 7
A = 77 cm
Now, subtract 12.56 from 77 so we can know the area of the shaded part.
77 - 12.56 = 64.44
So, the area of the shaded part of the shape is 64.44 cm².