Answer:
a. 10.0 g
Explanation:
The molar mass of NaOH is 39.997 grams which was calculated by adding the molar mass of Sodium, Oxygen, and Hydrogen [tex]22.990 + 15.999 + 1.008 = 39.997[/tex]. But before we do anything with this number we must first convert [tex]1.50 * 10^{23}[/tex] molecules to moles. We can do this by dividing by Avogadro's number or [tex]6.022*10^{23}[/tex] ( [tex]\frac{1.50*10^{23}}{6.022*10^{23}} = 0.24909[/tex] moles). We then convert moles to grams by multiplying by the molar mass of NaOH, ([tex]0.24909 * 39.997 = 9.96[/tex] grams). This is almost exactly 10 and the margin of error is likely due to the original numbers not being precise enough.