Respuesta :
Answer:
73.0g of HCl
Explanation:
Check the attachment below for explanation.

The mass of HCl required to produce 11.2 liters of Cl₂ at STP is 73.0 g. The correct option is D) 73.0 g
Stoichiometry
From the question,
We are to determine the mass of HCl required to produce 11.2 liters of Cl₂
From the given balanced chemical equation,
MnO₂(s) + 4HCl(aq) → MnCl₂(aq) + Cl₂(g) + H₂O
This means,
1 mole of MnO₂ reacts with 4 moles of HCl to produce 1 mole of Cl₂
Now, we will determine the number of moles of Cl₂ that is required
Volume of Cl₂ required = 11.2 L
NOTE: At STP, 1 mole of an ideal occupies 22.4 L
If 1 mole of a gas occupies 22.4 L
Then,
0.5 mole of Cl₂ will occupy 11.2 L
Therefore, the number of moles of Cl₂ required to be produced is 0.5 moles
Now,
From the balanced chemical equation,
If 4 moles of HCl are required to produce 1 mole of Cl₂
Then,
2 moles of HCl will be required to produce 0.5 mole of Cl₂
For the mass of HCl required,
Using the formula,
Mass = Number of moles × Molar mass
Number of moles of HCl = 2 moles
Molar mass of HCl = 36.46 g/mol
Thus,
Mass of HCl required = 2 × 36.46
Mass of HCl required = 72.92 g
Mass of HCl required ≅ 73 g
Hence, the mass of HCl required to produce 11.2 liters of Cl₂ at STP is 73.0 g. The correct option is D) 73.0 g
Learn more on stoichiometry here: https://brainly.com/question/15900508