Answer:
the required probability of is 0.1886
the approximate probability is 0.2052
Step-by-step explanation:
The farmer estimates that there's a a 9 9% chance of a cow grazing on some of the flavorful weeds
i.e P = 9.9% = 0.099
Let assume that X is a description of how the cows are grazing on some of the flavorful weeds.
The probability density function of the binomial distribution is :
[tex]\mathbf{P(X=x)=(^n_x)_{p^x}(1-p)^{n-x}}[/tex]
a)
To calculate that the probability that none of the 16 animals in this herd ate the tasty weeds.
[tex]\mathbf{P(X=0)=(^{16} _0){(0.099)^0}(1-0.099)^{16-0}}[/tex]
= [tex]\mathbf{1*1*0.1886}[/tex]
= 0.1886
Thus; the required probability of is 0.1886
b) To calculate the probability that no animal ate the weed.
By using Poisson approximation model:
[tex]\mathbf{P(X=0) = \frac{e^{-(np)}(np)^x}{x!} }[/tex]
[tex]\mathbf{P(X=0) = \frac{e^{-(16*0.099)}(16*0.099)^0}{0!} }[/tex]
[tex]\mathbf{P(X=0) =e^{-1.584}}[/tex]
[tex]\mathbf{P(X=0) =1.5254*10^{-7}}[/tex]
= [tex]\mathbf{0.2052}[/tex]
Hence; the approximate probability is 0.2052