Moe invested $2250 in a savings plan. It will pay him 4.6% compounded quarterly. How much money, to the nearest cent, will he have in his savings account after 9 years?

Respuesta :

Answer:

Future amount = $3,443 (Approx)

Step-by-step explanation:

Given:

Amount invested(P) = $2,250

Interest rate (r) = 4.6% (Compounded quarterly) = 4.6% / 4 = 0.0115

Number of year (n) = 9 years = 9×4 = 36 quarter

Find:

Future amount = ?

Computation:

[tex]Future\ amount =P(1+r)^n\\\\ Future\ amount =2,250(1+0.0115)^{36}\\\\ Future\ amount =2,250(1.0115)^{36}\\\\ Future\ amount =2,250(1+0.0115)^{36}\\\\Future\ amount =3,442.5[/tex]

Future amount = $3,443 (Approx)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico