Answer:
Find attached question containing the cash flows under the purchasing option,note that the discount rate in the attached is 7.1% but the main question has 6.9%,hence I would make use of 6.9%
The present value of leasing option is lower,hence it is preferred.
Explanation:
The cash flows under the purchasing option is $39,200 now and $2000 each year for 5 years.
In determining the better of the two options we determine the present value of each option as follows:
leasing option=$10,100/(1+6.9%)^1+$10,100/(1+6.9%)^2+$10,100/(1+6.9%)^3+$10,100/(1+6.9%)^4+$10,100/(1+6.9%)^5=$ 41,523.11
Purchase option=$39,200+$2000/(1+6.9%)^1+$2000/(1+6.9%)^2+$2000/(1+6.9%)^3+$2000/(1+6.9%)^4+$2000/(1+6.9%)^5=$ 47,422.40