Si se pesan 0.456 gramos de NaOH y se disuelven en 100.0 ml de solución. ¿cuál es la molaridad?
O 0.114 M.
O 0.134 M
0.001M
1.00 x 10-3 M​

Respuesta :

Answer:

[tex]M=0.114M[/tex]

Explanation:

Hello,

In this case, we define the molarity as the ratio between the moles of the solute, NaOH here, and the volume of the solution in litres:

[tex]M=\frac{n}{V}[/tex]

For that reason, one must first compute the moles of sodium hydroxide by using its molar mass of 40 g/mol:

[tex]n=\frac{0.456g}{40g/mol}=0.0114mol[/tex]

Then, the volume in litres:

[tex]V=100.0mL*\frac{1L}{1000mL} =0.1000L[/tex]

Finally we compute the molarity:

[tex]M=\frac{0.0114mol}{0.1000L}\\ \\M=0.114M[/tex]

Best regards.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico