Respuesta :

Answer:

2.79

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of baseballs

100.44 / 36

2.79 per baseball

Answer: 2.79

Step-by-step explanation: To find how much money each baseball costs, we need to find the unit price of 1 baseball.

Unit price means the cost per unit,

in this case, the cost per baseball.

Since we know that it costs $100.44 for 36 baseballs,

to find the cost for 1 baseball, we need to divide 36 into $100.44 or 100.44 divided by 36.

Dividing, 100.44 divided by 36 is 2.79.

So, the unit price for 1 baseball is $2.79.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico