PLZ HELP

A chemist was tasked with removing 50mL from a 2.5L stock solution of hydrochloric acid. After completing the task, it was discovered that 2.45L of the stock solution remained. What was the chemist's percent error?

Respuesta :

Answer:

0%

Step-by-step explanation:

The chemist was tasked with removing 50mL from a stock solution of HCl acid.

Now:

  • 1 Litre =1000 mL
  • Volume to be removed=50mL=(50/1000)=0.05L

After the task, it was discovered that 2.45L of the stock solution remained.

  • Volume removed=2.5L-2.45L=0.05L

Since the volume of acid removed by the chemist is equal to the volume of what the stock solution was reduced by, his percentage error is 0%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico