Answer:
.01405
Explanation:
For computing the variance, first we have to determine the expected return which is given below:
= (Expected return of the bad economy × weightage of bad economy) + (expected return of the normal economy × weightage of normal economy) + (expected return of the hot economy × weightage of hot economy)
= (-9.9% × 0.21) + (9.7% × 0.48) + (23.6% × 0.31)
= -2.079% + 4.656% + 7.316%
= 9.893%
Now the variance would equal to the
= Weightage × (Return - Expected Return) ^2
For bad economy:
= 0.21 × (9.9% - 9.893%)^2
= 0.21 × (-0.099 - 0.09893)^2
= 0.21 × (-0.19793 )^2
= 0.21 × 0.39176285
= 0.00822702
For normal economy:
= 0.48 × (9.7% - 9.893%) ^2
= 0.48 × (0.097 - 0.0983) ^2
= 0.00
For hot economy:
= 0.31% × (23.6% - 9.893%) ^2
= 0.31% × (0.0236% - 0.0983%) ^2
= 0.005824337
So, the total variance would be
= 0.00822702 + 0.00 + 0.005824337
= 0.014051357
or
= 0.01405