johnaspa johnaspa
  • 29-08-2016
  • Mathematics
contestada

It costs $19.20 for a pack of 8 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

blondie345543
blondie345543 blondie345543
  • 29-08-2016
you have to do 19.20 divided by 8 which gives you 2.4

the answer is: $2.4 per padlock 
Answer Link
kiarabotelho
kiarabotelho kiarabotelho
  • 14-11-2020

Answer:

2.40

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

List The Pioneers Of Modern Chemistry Who Lived During The 17th And 18th Centuries . Pleaseee !! Tysm.
Z-2/3=1/8 what the answer
How many times greater is 46 than 0.46? Explain
32.15 meters in word form
Why did the navigation acts anger the colonists
A problem states that the subtrahend is 489 and the minuend is 678 what is the difference?
the answer to 570,020 in expanded
The Soviet Union and the United States nearly went to war with each other in 1962 when the United States discovered Soviet missiles on the island of Cuba. This
how do you write 485,830 in expanded form
John has 2456 pennies in his collection. He has the same number of pennies in 3 boxes. Estimate to the nearest hundred the number of pennies in each box?