gantt189ox7yf2
gantt189ox7yf2 gantt189ox7yf2
  • 27-05-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.45 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

lynetteskerritt lynetteskerritt
  • 01-06-2020

Answer:

Cost of 4 muffins = $3.45

Cost of 12 muffins = (3 sets of  x 4 muffins = 12)

Cost of 3 sets of muffins = $3.45 x3 = $10.35

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In what ways might alcohol slow down business production
GIVE ME 3 REASONS IF YOU GIVE ME MORE YOU WILL GET LIKE AND RATING IF YOU GIVE ME A SHORT PARAGRAPH YOU WILL GET BRAINLIST!!!!!!!!!!!111 Create a safety manual
Why did southern states object to and resist the tariffs of 1828 and 1832?
2[tex] \frac{5}{2} [/tex] - 2 [tex] \frac{3}{2} [/tex] =  answer is 2 [tex] \frac{3}{2} [/tex]but i still dont get it plz explain
Fill in the blank with the correct answer: Ella tiene una cara _______.
Antarctica traps 70% of the world's fresh water in its ice. Which type of ice contains this freshwater?
Autotrophs differ from heterotrophs in that only autotrophs (1) require carbon dioxide for cellular respiration (2) release oxygen as a product of cellular re
You want to get an oil change every 4,000 miles. how many oil changes do you get in a year driving 1000 miles a month?
Two math classes took the same quiz. The scores of 10 randomly selected students from each class are listed below. Sample A: 75, 80, 60, 90, 85, 70, 90, 70, 65
Which transformation could take place at the anode of an electrochemical cell?