crowbar of 5 metre is used to lift an object of 800 metre if the effort arm is 200cm calculate the force applied​

Respuesta :

Answer:

 F = 5226.6 N

Explanation:

To solve a lever, the rotational equilibrium relation must be used.

We place the reference system on the fulcrum (pivot point) and assume that the positive direction is counterclockwise

         F d₁ = W d₂

where F is the applied force, W is the weight to be lifted, d₁ and d₂ are the distances from the fulcrum.

In this case the length of the lever is L = 5m, t the distance desired by the fulcrum from the weight to be lifted is

d₂ = 200 cm = 2 m

therefore the distance to the applied force is

          d₁ = L -d₂

         d₁ = 5 -2

         d₁= 3m

we clear from the equation

          F = W d₂ / d₁

          W = m g

          F = m g d₂ / d₁

we calculate

      F = 800 9.8 2/3

      F = 5226.6 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico