Clarissa helps her mom put the 200-Newton lawn mower in the back of her mom’s truck. They lift the mower up from the ground to the truck bed, which is 1.1 meters above the ground. How much work do Clarissa and her mom do?

Respuesta :

Answer:

220 N * m or 220 J

Step-by-step explanation:

We have that the work formula would be the applied force multiplied by the distance traveled, that is:

W = F * d

In this case the F is 200 N and the distance is 1.1 meters, therefore we replace:

W = 200 * 1.1

W = 220 N * m = 220 J

Therefore the work carried out by Clarissa and her mom is 200 joules.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico