Respuesta :
The estimated probability of success based on the randomly generated list of numbers being used to simulate an event is 20%.
What is the probability?
Probability refers to a possibility that deals with the occurrence of random events. The probability of all the events occurring need to be 1.
A randomly generated list of integers from 0 to 4 is being used to simulate an event, with the number 3 representing a success.
{0, 1, 2, 3, 4}
Success = 3
Success = 1 numbers
Sample = 5
[tex]= \frac{1}{ 5}\\\\= 0.20\\\\= 0.20 \times 100%\\\\= 20%[/tex]
So, the estimated probability of success based on the randomly generated list of numbers being used to simulate an event is 20%.
Learn more about probability here;
https://brainly.com/question/11234923
#SPJ2