Respuesta :
Answer:
3 in 8 or 37.5%
Step-by-step explanation:
It is know that the sample space for the event of having three children has 8 possible outcomes. In order to have EXACTLY one boy, either the first children is a boy and the other two are girls, the second one is a boy and the other two are girls, or the first two are girls and the last children is a boy.
Therefore, there is a 3 in 8 probability that the couple will have exactly one boy:
[tex]P=\frac{3}{8}=0.375=37.5\%[/tex]
The probability is 3 in 8 or 37.5%.
Answer:
the probability of getting a boy is out of three children is [tex]=\frac{3}{8}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given That,
1st 2nd 3rd
Boy Boy Boy
Boy Boy Girl
Boy Girl Boy
Boy Girl Girl
Girl Boy Boy
Girl Boy Girl
Girl Girl Boy
Girl Girl Girl
Probability occur of an event (A) is define as
[tex]P(A)=\frac{\text {Favourable event occured}}{\text {Total of the event}}[/tex]
A is the event of getting 1 boy out of three children
here there are total possible outcomes = 8
number of favourable outcomes of 1 boy =3
hence,
probability = favourable outcome/total outcome
[tex]=\frac{3}{8}[/tex]
Therefore, the probability of getting a boy is out of three children is [tex]=\frac{3}{8}[/tex]