Respuesta :
Answer:
1. $753.76
2. $1064.42
3.yes
Explanation:
Interest rate = 5.50% = 0.055
Period = 10years
Present value (PV) =
The present value of cash flow Is calculated by:
PV = 100/0.055*(1- (1/(1 + 0.055)^10))
PV = 100/0.055 × (1 - (1 / 1.055^10))
PV = 1818.18181818181818 × (1 - 0.58543057942760689)
PV = 753.762582858896555
2.) Present value of perpetuity:
100/(1 + 0.055)^11 × [1/(1 - (1/1 + 0.055))]
[100/1.055^11] × [1/(1 - 0.947867298]
55.4910501827115539 × 19.181817
= 1064.4192
3.) Yes, as it yield a greater value
Answer:
Part A. $754
Part B. $1064.42
Explanation:
Part A. The present value of payments can be calculated using the annuity formula which is as under:
Present Value = Cash flow * Annuity Factor
Here
Annual Payments = $100
Number of periods = 10
Interest rate = 5.5%
Annuity Factor = [1 - (1+i)^-n] / i = [1 - (1 + 5.5%)^-10] / 5.5% = 7.538
Present Value = $100 * 7.538 = $754
Part B. The present value of $100 deferred perpetuity for 10 years can be calculated in two steps:
Step 1. Calculate the perpetuity at the year 10
Perpetuity = Cash flow / Discount Rate
Perpetuity = $100 / 5.5% = 1818.182
Step 2. Now discount this amount back to year zero.
Deferred Annuity = $1818.182 / (1.055)^10 = $1064.42
The value received is above the annual payments which means it is a good deal.