Answer:
[tex]\mathbf{CrCO_3}[/tex]
Explanation:
The total mole of [tex]H_2SO_4[/tex] added = 15 × 1 × 10⁻³
= 15 × 10⁻³ mole
= 15 mmoles
the number of moles of NaOH added in order to neutralize the excess acid = 0.5905 × 29.393 = 17.36 mmoles
the equation for the reaction is:
2NaOH + [tex]H_2SO_4[/tex] --------> [tex]Na_2SO_4 +2H_2O[/tex]
i.e
2 moles of NaOH react with [tex]H_2SO_4[/tex]
1 moles of NaOH will react with 1/2 [tex]H_2SO_4[/tex]
17.36 mmoles of NaOH = 1/2 × 17.36 mmoles of [tex]H_2SO_4[/tex]
= 8.68 mmoles
Number of moles of [tex]H_2SO_4[/tex] that react with MCO₃ = Total moles of [tex]H_2SO_4[/tex] added - moles of [tex]H_2SO_4[/tex] reacted with NaOH
= (15 - 8.68) mmoles
= 6.32 mmoles
[tex]H_2SO_4[/tex] + [tex]MCO_3[/tex] ------> [tex]M_2SO_4[/tex] + [tex]H_2O[/tex] + [tex]CO_2[/tex]
1 mole of [tex]H_2SO_4[/tex] react with 1 mole of [tex]MCO_3[/tex]
6.32 mmoles of [tex]H_2SO_4[/tex] = 6.32 mmoles of [tex]MCO_3[/tex]
number of moles of [tex]MCO_3[/tex] = 6.32 10⁻³ moles
mass of [tex]MCO_3[/tex] (carbonate salt) = 0.533 g
molar mass of [tex]MCO_3[/tex] = (M+60)g/mol
We all know that ;
number of moles = mass/molar mass
Then:
6.32 10⁻³ = 0.533 / (M+60)
(M+60) = 0.533/ 6.32 10⁻³
M + 60 = 84.34
M = 84.34 - 60
M = 24.34
Thus the element with the atomic mass of 24.34 is Chromium
The chemical formula for the compound is : [tex]\mathbf{CrCO_3}[/tex]