The Beach Company has a stock price of $30.00 and the company needs to raise $30 million in common stock. Underwriter's informed the company's management that the new issue to the public must be priced at $27.00 because of signaling effects. The underwriters' compensation (flotation expense) for the new stock issue will be 7% of the issue price. In addition to the underwriters' fee, The Beach Company will incur underwriting expenses of $200,000 for the new issue. How many shares must the firm sell to net $30 million for the company after underwriting and flotation expenses (rounded to the nearest whole share)?

Respuesta :

Answer:

$1,202,708.08 shares

Explanation:

As mention in the question

Incur underwriting expenses = $200,000

The price of issue =$27.

also the is 7% of the  price of the issue.

So the underwriter's expenses per sharing can be determined by

[tex]price \ of \ issue * underwriters' \ compensation\\ =27* 7\%[/tex]

=$189%

=$1.89

proceeding from the share after the commission can be determined by

[tex]=$277 - $1.89[/tex]

= $25.11

The company will incur the $200,000 of the extra underwriting expense. So the company needs the net proceeds of the $30 million.

So total underwriter's commission is=

[tex]30,000,000+200,000[/tex]

=  $30,200,000.

Therefore the net share can be determined by the

=  [tex]\frac{Total \ underwriting\ expenses }{underwriter's \ compensation \ per \ share}[/tex]

=[tex]\frac{30,200,000.}{25.11}[/tex]

=$1,202,708.08 shares

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico