2 cups, 2 plates, and a pot cost $10.20 at a yard sale. A cup costs twice as much as a plate. The pot costs $3 more than a cup. Find the cost of the pot.

Respuesta :

Answer:

the cost of the pot is 3.60

Step-by-step explanation:

10.20 - 3 equals 7.20 divide by 2 hope this is correct:)

The cost of pot will be 2.1 dollars.

What is the unitary method?

The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value.

It is given that 2 cups, 2 plates, and a pot cost $10.20 at a yard sale.

2c + 2p + pot = $10.20

A cup costs twice as much as a plate.

c = 2p

The pot costs $3 more than a cup.

pot = 3 + c

Substitute;

2c + 2p + pot = $10.20

4p + 2p + 3 + 2p = $10.20

8p = $10.20 - 3

8p = 7.2

p = 0.9

So, c = 2p

c = 1.8

Thus, pot = 3 + c

pot = 3 + 1.8 = 2.1

Hence, the cost of pot will be 2.1 dollars.

Learn more about the unitary method;

https://brainly.com/question/23423168

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS