Respuesta :
Answer:
Angle of depression is 78.27°
Step-by-step explanation:
The height of the light house = 275ft
Distance of the boat from the lighthouse = 1,324ft
The angle of depression = ?
To solve this question, we'll require a well detailed diagram to illustrate how the light house makes angle with the boat.
See attached document for better illustration
Using SOHCAHTOA,
tanΘ = opposite / adjacent
Opposite = 1,324
Adjacent = 275
tanΘ = 1324 / 275
tanΘ = 4.8145
Θ = tan⁻4.8145
Θ = 78.266°
The angle of depression is 78.27°

The required angle of depression is [tex]11.98^{\circ}[/tex]
Given that,
Perpendicular=275 feet
Hypotenues=1324 feet
The diagram is attached below,
Then,
[tex]sinx=\frac{P}{H} \\=\frac{275}{1324} \\x=11.98^{\circ}[/tex]
Learn More: https://brainly.com/question/20255143