A study investigated whether price affects people's judgment. Twenty people each tasted six cabernet sauvignon wines and rated how they liked them on a scale of 1 to 6. Prior to tasting each wine, participants were told the price of the wine. Of the six wines tasted, two were actually the same wine, but for one tasting the participant was told that the wine cost $10 per bottle and for the other tasting the participant was told that the wine cost $90 per bottle. The participants were randomly assigned either to taste the $90 wine first and the $10 wine second, or the $10 wine first and the $90 wine second. Differences were calculated by subtracting the rating for the tasting in which the participant thought the wine cost $10 from the rating for the tasting in which the participant thought the wine cost $90.Difference ($90 − $10):3 , 4 ,2 ,2 , 1, 0, 0, 3, 0, 2, 1, 3, 3, 1, 4, 1, 2, 2, 1, −1Carry out a hypothesis test to determine if the mean rating assigned to the wine when the cost is described as $90 is greater than the mean rating assigned to the wine when the cost is described as $10. Use α = 0.01. (Use a statistical computer package to calculate the P-value. Use μ$90 − μ$10. Round your test statistic to two decimal places, your df down to the nearest whole number, and your P-value to three decimal places)

Respuesta :

Answer:

t=5.5080( to 3 d.p)

Step-by-step explanation:

From the data given,

n =20

Deviation= 34/20= 1.7

Standard deviation (sd)= 1.3803(√Deviation)

Standard Error = sd/√n

= 1.3803/V20 = 0.3086

Test statistic is:

t = deviation /SE

= 1.7/0.3086 = 5.5080

ndf = 20 - 1 = 19

alpha = 0.01

One Tailed - Right Side Test

From Table, critical value of t =2.5395

Since the calculated value of t = 5.5080 is greater than critical value of t = 2.5395, the difference is significant. Reject null hypothesis.

t score = 5.5080

ndf = 19

One Tail - Right side Test

By Technology, p - value = 0.000

Since p - value is less than alpha , reject null hypothesis.

Conclusion:

From the result obtained it can be concluded that ,the data support the claim that the mean rating assigned to the wine when the cost is described as $90 is greater than the mean rating assigned to the wine when the cost is described as $10.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico