Respuesta :

Answer:

The amount earned is $327.75

Step-by-step explanation:

If the workwr working for 5h gets $71.25, then his working for 1 hour could be said to be x.

5h = $71.25

1h = x; cross multiplying would result in

x= [tex]\frac{($71.25*1)}{5h}[/tex]

x= $14.25 which is the pay for 1h

Therefore for 23 h the worker would earn

23* 14.25 = $327.75

ACCESS MORE
EDU ACCESS