J​ & S Manufacturing expects to produce and sell 12 comma 500 units of​ Big, its only​ product, for​ $20 each. Direct material cost is $ 4 per​ unit, direct labor cost is $ 11 per​ unit, and variable manufacturing overhead is $ 9 per unit. Fixed manufacturing overhead is $ 25 comma 000 in total. Variable selling and administrative expenses are $ 3 per​ unit, and fixed selling and administrative costs are​ $3,000 in total. According to generally accepted accounting​ principles, inventoriable cost per unit of Big would be

Respuesta :

Answer:

$26

Explanation:

The computation of the inventoriable cost per unit is shown below;

Direct material per unit                                       $4

Direct labor per unit                                            $11

Variable manufacturing overhead per unit         $9

Fixed manufacturing overhead per unit              $2  ($25,000 ÷ 12,500 units)

Inventoriable cost per unit                                   $26

In order to find out we simply added the direct materiel per unit, direct labor per unit, variable manufacturing overhead per unit and fixed manufacturing overhead per unit

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico