Respuesta :
Answer:
The current is 0.148 amps
Explanation:
To find the current, you divide the voltage given by the resistence:
8V ÷ 54 ohms
Which equals 0.1481481481 amps
The current resistor is 0.148 amps.
What is Ohm's law?
Ohm's law states that the voltage across a conductor is directly proportional to the current flowing through it, provided all physical conditions and temperatures remain constant.
Ohm's Law formulas V = IR, I = V/R, and R= V/I.
Current through each resistor can be found using Ohm's law I=V/R, where the voltage is constant across each resistor.
The given values are:
V = 8V and R = 54Ω
By using the formula :-
I=V/R
I =8V / 54Ω = 0.148 amps
Therefore,
0.148 amps is the current resistor.
Learn more about Ohm's law here:
https://brainly.com/question/14796314
#SPJ2