(PLEASE ANSWER ASAP I NEED IT IN A FEW MINUTES I WILL MARK BRAINLIEST) Jenna bakes pie at her bakery. She gets a 10 pound block of butter for $30.30. Each pound of butter is 2 cups. Each pie she makes requires 3/4 cup of butter. How many pies can she make? What is the cost of butter per pie?

Respuesta :

Answer:

With that amount of butter she can make 26 pies.

For each pie she spends $1.13625 of butter.

Step-by-step explanation:

We first need to convert the total amount of butter she has from pounds to cups, to do that we need to multiply by 2, since for each pound she has 2 cups of butter, therefore:

butter in cups = 10*2 = 20 cups

Since each pie requires 3/4 cups of butter in order to calculate the number of pies she can make we need to divide the total amount of butter she has by the amount required for each pie. We have:

number of pies = total butter in cups / butter for one pie

number of pies = 20 / (3/4) = 20*(4/3) = 80/3 = 26.667

Since she can't make 0.66 pies, we will need to take only the integer part in consideration, therefore she can make 26 pies.

In order to know the cost for each pie we first need to know the cost for each pound of butter, to calculate that we take the total amount paid by her and divide it by the amount of butter she got.

price of butter per pound = 30.3/10 = 3.03

So each pound of butter costs $3.03 and is equivalent to 2 cups, we can make a rule of three to find the cost for each pie as shown below:

2 cups -> $3.03

3/4 cups -> $x

2/(3/4) = 3.03/x

2*(4/3) = 3.03/x

8/3 = 3.03/x

8x = 9.09

x = 9.09/8 = $1.13625

For each pie she spends $1.13625 of butter.

ACCESS MORE