Respuesta :
Answer:
a circle with a diameter of 16 meters largest
a circle with a circumference of 37.68 meters
a circle with a radius of 7 meters
a circle with a diameter of 8 meters
Step-by-step explanation:
a circle with a diameter of 8 meters
The radius is 8/2 = 4
A = pi r^2 = 3.14 * 4^2 = 50.24 m^2
a circle with a radius of 7 meters
A = pi r^2 = 3.14 * 7^2 = 153.86 m^2
a circle with a circumference of 37.68 meters
C = 2*pi*r
37.68 = 6.28r r =6
A = 3.14 (6)^2 =113.04
a circle with a diameter of 16 meters
r = d/2 = 8m
A = pi r^2 = 3.14 (8)^2 = 200.96 m^2
Answer:
a circle with a diameter of 16 meters
a circle with a radius of 7 meters
a circle with a circumference of 37.68 meters
a circle with a diameter of 8 meters
Step-by-step explanation:
a circle with a
diameter of
8 meters
A = pi × (8/2)² = 16pi
a circle with a
radius of
7 meters
A = pi × 7² = 49pi
a circle with a
circumference
of 37.68 meters
C = 2pi × r
37.68 = 2pi × r
r = 18.84/3.14 = 6
A = pi × 6² = 36pi
a circle with a
diameter
of 16 meters
A = pi × (16/2)² = 64pi