Honeylouise
Honeylouise Honeylouise
  • 18-05-2020
  • Mathematics
contestada


Max's Market sells 6 eggs for £1.92.
Groceries Galore sells 8 eggs for £2.64.
Fancy Foodstuffs sells 12 eggs for £3.48.
Which shop's price per egg is better?

Respuesta :

alanaswain89 alanaswain89
  • 18-05-2020

Answer:

Fancy Foodstuffs

Step-by-step explanation:

Just calculate the value for one egg by dividing the price by the number of eggs and the lowest value is the best value.

Answer Link

Otras preguntas

partition between right and left ventricles
??? Uh I don't know :/ can I get help ? :/ not really good at Egypt stuff
Suppose Monica walks 1 kilometer every 15 minutes. How many meters further can she walk in 1 hour at this rate? Explain how you found your answer please help du
What is the law of chemical equivalent?
What was the immediate result of russia's withdrawal from the war?
I need to know what this is
Ronald is preparing lemonade for his friends. To make 6 cups of lemonade, he needs 1 cup of lemon juice. To make 24 cups of lemonade, he needs to proportionally
The ____ is a service offered by mutual funds that helps an investor earn compound interest on their investments. retirement plan automatic withdrawal plan auto
What type of element is most abundant: metals, nonmetals, or metalloids
2³+√25×3-4²÷√4 it math