Respuesta :

Answer:

Explanation:

Formula is [tex]f=ma[/tex]

[tex]m=[/tex]mass

[tex]a=[/tex]acceleration

[tex]f=[/tex]force

[tex]f=2,030,000*15\\f= 3450000N[/tex]

Answer:30450000N

Explanation:

Mass=2030000

Acceleration=15 m/s^2

Force=mass x acceleration

Force=2030000 x 15

Force=30450000 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico