to206437
to206437 to206437
  • 17-05-2020
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?

Respuesta :

melendrezkevin26
melendrezkevin26 melendrezkevin26
  • 17-05-2020

Answer:

y=4.25x

Step-by-step explanation:

Y represents the total cost of X pounds of cheese each pound with the cost of $4.25

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements best describes the United States at the end of the nineteenth century? (A) The nation had shifted from an agrarian, rural econ
How did the treaty of Paris help to make the United States an imperial power?
What are two story elements in the book frindle
Identify the complete adverb clause.So that you can prepare for the final, let's meet in the library to study.
Find 4 consecutive even integers whose sum is 156?
Find 4 consecutive even integers whose sum is 156?
If one strand of DNA is CAGGTTACG, the opposite strand is a. GTCCAATGC. b. GTCCTTAGC. c. CAGGTTACG. d. GTCCTTACG.
Which of the following expresses the ratio of 3 inches to 2 yards? (A) 3 : 12 (B) 3 : 72 (C) 3 : 9 (D) 3 : 24 (E) 3 : 2
5/4 cups is equal to
During the summer, Andrew worked for 6 days each week. He worked 8 hours each day. In a week, he earned $360. How much was he paid for each hour of work?   Its