1. A brand of cat food is selling at 4 cans for $0.89. A brand of dog food is selling at 3 cans for $0.89 What does a half dozen cans of dog food cost? Also how much change will you get back from a twenty dollar bill?

IF CORRECT I WILL MARK BRAINLIEST TIME LIMIT IS 10 MINUTES

Respuesta :

Answer:

first part is 1.78  2nd part 17.33$

Step-by-step explanation:

You need to find the unit price first of the dog food once you found that which is  . Half a dozen is 6 take the unit answer of the unit rate and multiply it by 6 and that's your answer or because 3 is half of six multiply .89 by 2.  Then take 1.78 + .89 = 2.67 so minus that from 20 = 17.33$

ACCESS MORE