Respuesta :

Ratio: $12.50 / 10 lbs

Work (if needed in simplest form):
$12.50 / 10 lbs
12.5 / 10 = 10 / 8
10 / 8 = 5 / 4

Answer:
$5.00 : 4 lbs (whole number answer)
or
$1.25 : 1 lb (actual price per pound)

Answer:

[tex]\frac{\$1.25}{\text{ Pound}}[/tex]

Step-by-step explanation:

We have been given that a 10-pound box of apples costs $12.50.

First of all, we will find cost of each pound of apples by dividing total cost by 10 as:

[tex]\text{Cost of each pound of apples}=\frac{\$12.50}{10\text{ Pound}}[/tex]

[tex]\text{Cost of each pound of apples}=\frac{\$1.25}{\text{ Pound}}[/tex]

Therefore, our required fraction would be [tex]\frac{\$1.25}{\text{ Pound}}[/tex].

ACCESS MORE