Respuesta :
Ratio: $12.50 / 10 lbs
Work (if needed in simplest form):
$12.50 / 10 lbs
12.5 / 10 = 10 / 8
10 / 8 = 5 / 4
Answer:
$5.00 : 4 lbs (whole number answer)
or
$1.25 : 1 lb (actual price per pound)
Work (if needed in simplest form):
$12.50 / 10 lbs
12.5 / 10 = 10 / 8
10 / 8 = 5 / 4
Answer:
$5.00 : 4 lbs (whole number answer)
or
$1.25 : 1 lb (actual price per pound)
Answer:
[tex]\frac{\$1.25}{\text{ Pound}}[/tex]
Step-by-step explanation:
We have been given that a 10-pound box of apples costs $12.50.
First of all, we will find cost of each pound of apples by dividing total cost by 10 as:
[tex]\text{Cost of each pound of apples}=\frac{\$12.50}{10\text{ Pound}}[/tex]
[tex]\text{Cost of each pound of apples}=\frac{\$1.25}{\text{ Pound}}[/tex]
Therefore, our required fraction would be [tex]\frac{\$1.25}{\text{ Pound}}[/tex].