A6riya5nnyWjue
A6riya5nnyWjue A6riya5nnyWjue
  • 18-08-2016
  • Mathematics
contestada

a gallon of milk costs $3.80 .if there are 128 ounces = 1 gallon ,how much money does an 8 ounce of milk cost?

Respuesta :

hai0612
hai0612 hai0612
  • 21-08-2016
We have 128 ounces = 1 gallon ⇒ 1 ounce = 1/128 gallon
                                                   ⇒ 8 ounces = 1/16 gallon
So 1/16 × $3.80 = $ 0.2375 ⇒ 8 ounces of milk costs $ 0.2375
Answer Link

Otras preguntas

Please help ASAP! I need this and i am so confused!
How was living in Athens different from living in Sparta?
Three lengths of 2.25 feet each are cut from a board 12 feet long. How long is the remaining piece of wood?
What single event set in motion the start of World War I?
How did the Industrial Revolution shift the world balance of power?
Jay traveled from Miami to Jacksonville, a distance of 320 miles. He left Miami at 8:00am, stopped for lunch for 30 minutes, and stopped for two 15 minute break
The Protestant Reformation spread as bibles were published in vernacular languages and citizens could interpret Christianity for themselves. True or False
the most difficult kind of frustration that a person may have to deal with is probably
first ten nonzero multiples of 10
Which words in the sentence make up the adjective phrase? Which word does the adjective phrase modify? About 30 years ago, Sally Ride became the first woman in