contestada

A grocery store sells a 6-pack of bottle water for 3.79 a 9-pack for 4.50 and a 12-pack for 6.89 which package cost the least per bottle

Respuesta :

6p=3.79, p=(3.79/6), p=0.63
9p=4.50, p=(3.5/9), p= 0.50
12p=6.89, p=(6.89/12), p=0.57
9-pack is 50cents, cheaper than the other two options.
ACCESS MORE