Respuesta :
$2.49 for 5 pounds =
2.49/5
5/2.49/5/5
0.498/ 1
0.498 = 0.50
The unit rate is about $0.50 a pound
Answer:
The unit rate is 0.498 per pounds.
Step-by-step explanation:
[tex]\because \text{ unit rate of a item}=\frac{\text{Price of x items}}{\text{Quantity of the x items}}[/tex]
Here,
The quantity = 5 pounds,
Price = 2.49,
So, unit rate = [tex]\frac{2.49}{5}[/tex]
[tex]=0.498[/tex]
Hence, the unit rate is 0.498 per pounds.