Saylorjudy5
Saylorjudy5 Saylorjudy5
  • 16-08-2016
  • Mathematics
contestada

Write 5 pounds for 2.49 as a until rate. Round it to the nearest hundredth

Respuesta :

Inneedofhelp6728
Inneedofhelp6728 Inneedofhelp6728
  • 16-08-2016
$2.49 for 5 pounds = 2.49/5 5/2.49/5/5 0.498/ 1 0.498 = 0.50 The unit rate is about $0.50 a pound
Answer Link
slicergiza slicergiza
  • 23-08-2019

Answer:

The unit rate is 0.498 per pounds.

Step-by-step explanation:

[tex]\because \text{ unit rate of a item}=\frac{\text{Price of x items}}{\text{Quantity of the x items}}[/tex]

Here,

The quantity = 5 pounds,

Price = 2.49,

So, unit rate = [tex]\frac{2.49}{5}[/tex]

[tex]=0.498[/tex]

Hence, the unit rate is 0.498 per pounds.

Answer Link

Otras preguntas

The most famous buddhist cave temple is located at
Many teens are advocates for healthful activities. Which of these is the best definition of an advocate? A. A person who privately rejects an idea B. A pe
Why is sonar a more accurate way of mapping the ocean floor than weighted lines?
How does latitude affect climate
Drug abuse can be very harmful to the body. Which of these best defines drug abuse? A. The use of an OTC drug for a medical condition B. The use of a drug
What is the purpose of reading non-fiction in an English class? Pick two pieces of non-fiction you have read in the past, describe the non-fiction, and explain
Answer to this question please?
your younger sister cuts her finger with a knife
the answer is actually b i got this wring
If f(x) = (x - 3)2 , find all values of x for which f(x) = 36.