Respuesta :

$2.49 for 5 pounds = 2.49/5 5/2.49/5/5 0.498/ 1 0.498 = 0.50 The unit rate is about $0.50 a pound

Answer:

The unit rate is 0.498 per pounds.

Step-by-step explanation:

[tex]\because \text{ unit rate of a item}=\frac{\text{Price of x items}}{\text{Quantity of the x items}}[/tex]

Here,

The quantity = 5 pounds,

Price = 2.49,

So, unit rate = [tex]\frac{2.49}{5}[/tex]

[tex]=0.498[/tex]

Hence, the unit rate is 0.498 per pounds.

ACCESS MORE