LaxGirl LaxGirl
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELPPPP
Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

aswan4490
aswan4490 aswan4490
  • 04-05-2020

Answer:

The peanuts are more expensive by 12 dollars because it is only 2 pounds more

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

why has Confucianism been defined as a "humanistic philosophy" rather than a supernatural religion?
How did the Tea Act lead to the Boston Tea Party? What was Britain’s response to the Boston Tea party?
solve for m the problem is y=mx+b
What is a tag in an HTML document? Additional information used to modify an element Code that specifies how the web page should be formatted Instruction to t
One strong objection many nurses today have with the Nightingale Pledge has to do with _____. its reference to God the pledge of loyalty and endeavoring to ai
how many hours is 1:00 to 3:30
Solve for x. a(5 - x) = bx - 8
Which choice is an example of the comparative form? A. Most incredible B. Clever C. Softest D. Worse
what was the overall result/outcome of World War 1? Provide evidence.
A good lead starts with the ___ answer and then the ___ answer I’m thinking the What and Who but I’m not sure?