Free Spirit Industries Inc.’s marketing sales director doesn’t think that the market for the firm’s goods is big enough to sell enough units to make the company’s target operating profit of $15,000,000. In fact, she believes that the firm will be able to sell only about 175,000 units. However, she also thinks the demand for Free Spirit Industries Inc.’s product is relatively inelastic, so the firm can increase the sale price. Assuming that the firm can sell 175,000 units, what price must it set to meet the CFO’s EBIT goal of $15,000,000?

Respuesta :

Answer:

In the attached the fixed costs is $12,000,000

selling price is $41.50

variable cost is $12.80

The price for the target EBIT of $15 million is $167.09

Explanation:

target units=fixed costs+target EBIT/selling price-variable cost

target units is 175,000

fixed costs of $12,000,000

target EBIT of $15,000,000

variable cost is $12.80

selling price is unknown,let assume is X

175,000=($12,000,000+$15,000,000)/X-12.80

175,000=27,000,000/X-12.80

175,000*(X-12.80)=27,000,000

X-12.80=27,000,000/175,000

X-12.80=154.29

X=154.29+12.80

X=$167.09

EBIT=Sales units*(selling price-variable cost)-fixed costs

Ver imagen abdulmajeedabiodunac
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico