The Copy Department in the College of Business at State University provides photocopying service for both the Marketing and Economics Department. The following budget has been prepared for the year. Available capacity 6,000,000 pages Budgeted usage: Marketing 3,600,000 pages Economics 1,800,000 pages Cost equation $120,000 $0.025 per page If the Copy Department uses a dual rate for allocating its costs based on usage, how much cost will be allocated to the Marketing Department

Respuesta :

Answer:

The correct answer is $170,000.

Explanation:

According to the scenario, computation of the given data are as follows:

We can calculate the cost allocated to Marketing by using following formula:

Total cost allocated = Fixed cost + Variable cost

Where, Fixed cost = (3,600,000 ÷ 5,400,000) × $120,000

= $80,000

And , Variable cost = $0.025 × 3,600,000 = $90,000

By putting the value, we get

Total cost allocated = $80,000 + $90,000

= $170,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico