A metal object is to be gold-plated by an electrolytic procedure using aqueous aucl3 electrolyte. Calculate the number of moles of gold deposited in 3.0 min by a constant current of 10. A.

Respuesta :

Answer:

Explanation:

charges passed = current x time

= 10 x 3 x 60

= 1800 C

mole of charge = 1800 / 96500

= .01865  moles

Au⁺³ contains 3 positive charges

3 mole of charge will deposit 1 mole of Au

.01865  moles  will deposit .01865 / 3 mole

= 6.2167 x 10⁻³ moles .

ACCESS MORE
EDU ACCESS