Answer:
7.50%
Explanation:
Data provided as per the question below:-
Operating income = $120,000
Total assets = $1,600,000
The computation of Return on Investment is shown below:-
Return on Investment = Operating income ÷ Total assets
= $120,000 ÷ $1,600,000
= 7.50%
Therefore for computing the return on investment we simply applied the above formula.