Suppose small aircraft arrive at a certain airport according to a Poisson process with rate α = 8 per hour, so that the number of arrivals during a time period of t hours is a Poisson rv with parameter μ = 8t. (Round your answers to three decimal places.) (a) What is the probability that exactly 9 small aircraft arrive during a 1-hour period?

Respuesta :

Answer:

0.124 = 12.4% probability that exactly 9 small aircraft arrive during a 1-hour period.

Step-by-step explanation:

In a Poisson distribution, the probability that X represents the number of successes of a random variable is given by the following formula:

[tex]P(X = x) = \frac{e^{-\mu}*\mu^{x}}{(x)!}[/tex]

In which

x is the number of sucesses

e = 2.71828 is the Euler number

[tex]\mu[/tex] is the mean in the given time interval.

Rate of 8 per hour

This means that [tex]\mu = 8[/tex]

(a) What is the probability that exactly 9 small aircraft arrive during a 1-hour period?

This is P(X = 9).

[tex]P(X = x) = \frac{e^{-\mu}*\mu^{x}}{(x)!}[/tex]

[tex]P(X = 9) = \frac{e^{-8}*8^{9}}{(9)!} = 0.124[/tex]

0.124 = 12.4% probability that exactly 9 small aircraft arrive during a 1-hour period.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico