Respuesta :
Answer:
The critical value that should be used in constructing the confidence interval is -1.397 and 1.397.
80% confidence interval for the true mean yield is [37.1 bushels per acre, 44.1 bushels per acre].
Step-by-step explanation:
We are given that a sample of 1584 third graders, the mean words per minute read was 35.7. Assume a population standard deviation of 3.3.
Firstly, the pivotal quantity for 80% confidence interval for the true mean is given by;
P.Q. = [tex]\frac{\bar X-\mu}{\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ~ [tex]t_n_-_1[/tex]
where, [tex]\bar X[/tex] = sample mean yield = 40.6 bushels per acre
s = sample standard deviation = 7.52 bushels per acre
n = sample of fields of corn = 9
[tex]\mu[/tex] = true mean yield
Here for constructing 80% confidence interval we have used One-sample t test statistics as we don't know about the population standard deviation.
So, 99% confidence interval for the true mean yield, [tex]\mu[/tex] is ;
P(-1.397 < [tex]t_8[/tex] < 1.397) = 0.80 {As the critical value of t at 8 degree of
of freedom are -1.397 & 1.397 with P = 10%}
P(-1.397 < [tex]\frac{\bar X-\mu}{\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] < 1.397) = 0.80
P( [tex]-1.397 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] < [tex]{\bar X-\mu}[/tex] < [tex]1.397 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ) = 0.80
P( [tex]\bar X-1.397 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] < [tex]\mu[/tex] < [tex]\bar X+1.397 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ) = 0.80
80% confidence interval for [tex]\mu[/tex] = [ [tex]\bar X-1.397 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] , [tex]\bar X+1.397 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ]
= [ [tex]40.6-1.397 \times {\frac{7.52}{\sqrt{9} } }[/tex] , [tex]40.6+1.397 \times {\frac{7.52}{\sqrt{9} } }[/tex] ]
= [37.1 , 44.1]
Therefore, 80% confidence interval for the true mean yield is [37.1 bushels per acre, 44.1 bushels per acre].