Answer:
The magnitude of the acceleration is [tex]a = 10.5 m/s^2[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The mass of the block is [tex]m = 0.16 \ kg[/tex]
The spring constant is [tex]k = 140\ N/m[/tex]
At first displacement is [tex]x = + 0.080 m[/tex]
At second displacement is [tex]x = -1.2 *10^{-2} \ m[/tex]
The acceleration at second displacement is mathematically represented as
[tex]a = \frac{k}{m} * x[/tex]
[tex]a = - \frac{140}{0.16} * 1.2 *10^{-2}[/tex]
[tex]a = - 10.5 m/s^2[/tex]
Therefore the magnitude of the acceleration is
[tex]a = 10.5 m/s^2[/tex]
And the direction is in the negative x-axis