Respuesta :
Answer:
$210
Step-by-step explanation:
(Note: there is no mention of the teachers buying origami kits so I will assume it's irrelevant)
We have 10 origami books, each of which is $24, so the total cost of the books is 10 * 24 = $240. We have 100 packs of origami paper, each of which is $6, so the total cost of the paper is 100 * 6 = $600.
Add these together: 240 + 600 = $840.
There are 4 teachers and each one will pay the same amount, so divide 840 by 4:
840 ÷ 4 = $210
The answer is $210.
Answer:
$210 each
Step-by-step explanation:
Total cost:
10×24 + 100×6
240 + 600
840
Cost to be divided into 4
840/4
210